waz
14 مرداد 1401 - 15:12

صاحبان قدرت به بهانه حقوق بشر در امور کشورهای دیگر دخالت می‌کنند

زنجان - ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با اشاره به ۱۴ مرداد روز حقوق بشر گفت: صاحبان قدرت همواره از حقوق بشر حرف می زنند و به نظر خود برای بشر حق و حقوقی قائل هستند، اما در امور کشورهای دیگر به بهانه نقض حقوق بشر دخالت می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان با بیان اینکه حقوق بشر در نظر صاحبان قدرت به این معنی است که نباید مرگ بر اسرائیل گفت و  یا در برابر جنایات آمریکا اعتراض کرد، افزود: آمریکا از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا کنون ۴۵ مورد جنایت بزرگ  علیه کشورمان انجام داده آمد و همواره در امور این کشور دخالت و حتی برای ما خط مشی تعیین می کنند.

امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه مدعیان حقوق بشر نمی گذارند مسلمانان بخاطر نماز خواندن از حقوق اولیه اجتماعی بهره مند باشند اضافه کرد: دین اسلام بیش از همه ادیان، به انسان ارزش و کرامت قائل است بطوری که می گوید هر فردی انسان دیگری را به قتل برساند در واقع انسانیت را کشته است.

خطیب نماز جمعه زنجان با بیان اینکه همین دشمنان به ویژه اسراییل، فلسطینیان و کودکان زیادی را به خاک و خون کشیده و منازل زیادی را ویران کرده است، ادامه داد: رژیم غاصب اسرائیل کودکانی ۱۰ ساله را، به دلیل آنکه  فلسطینیان در مقابل رژیم جعلی اعتراض کرده اند، زندانی کرده است.

وی با اشاره به اینکه مدعیان حقوق بشر اسلحه های شیمیایی را  در زمان جنگ تحمیلی به کشور عراق دادند که در این ارتباط افراد زیادی در کشورمان جان خود را از دست دادند گفت: چرا در آن زمان خبری از حقوق بشر نبود و در این میان برخوردهای ۲ گانه از سوی مدعیان بهانه ای بیش نیست.

حجت الاسلام خاتمی به موضوع قانون کاپیتولاسیون نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه اگر آمریکایی خطایی چ می کرد، دیوان عالی کشور و حتی قضائیه حق جلب او را نداشت و باید در آمریکا اقامه دعوا میشد چرا که آنان مصونیت سیاسی داشتند.

وی با اشاره به عزاداری حسینیه اعظم زنجان در هشتم محرم اظهار داشت: این روز یکی از روزهای ارزشمند و حساس برای عزاداران حسینی است اما به لحاظ معرفت، ادب، عشق، علاقه یک روز به قمر بنی هاشم به عنوان یوم العباس  نامگذاری شده که در زنجان پر آوازه شده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امان جمعه زنجان ابراز امیدواری کرد، با دعاهای عاشقان حسینی ویروس کرونا کاهش یافته و از طرفی امسال مجالس حسینی این استان  باشکوه و عظمت در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه زنجانی ها  یک روز مانده به عاشورا به یاد باب الحوائج عشق و ارادت خود را به اهل بیت نشان می دهند اضافه کرد: میلیون ها عاشق حسینی در این اجتماع حضور می یابند که امسال نیز چنین خواهد بود.

حجت الاسلام خاتمی اولین مساله باب الحوائج را شرافت و نسبی ایشان عنوان کرد و گفت: قمر بی هاشم در قیام عاشورا  با  ایثار و فداکاری از جان خود گذشت.

امام جمعه زنجان با شاره به اینکه جنایت بزرگی که در تاریخ محرم رخ داد، اصلی ترین مساله شکستن حریم تقوا بود، ادامه داد: محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر است و  اگر بخواهیم هدف کلی قیام  سیدالشهداء را بررسی کنیم، پررنگترین مساله امر به معروف و نهی از منکر است،  هر چند اهداف متعالی زیادی مطرح است  که این مهم دعوت به کارهای پسندیده و جلوگیری از رفتار ناپسند اشاره دارد.

امام جمعه زنجان با بیان اینکه صف اول جامعه، مومنان هستند و باید در کارهای پسندیده مشارکت داشته باشند، ادامه داد: دروغگو لذت ایمان را درک نمی کند و در این میان باید گفت از جمله عوامل مهم و بلا در جامعه دروغگویی است و کسانی که مسوولیت دارند به این مهم باید توجه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه به بهانه گرانفروشی نباید احتکار و کالا های مورد نیاز مردم را  انبار کرد، خاطر نشان کرد:  وقتی جامعه  اسلامی اصلاح شود مظلومان می توانند حق خود را بستانند و در این میان بالاترین منکر حکومت ظالم و باطل و بالاترین معروف حاکم بودن عادل است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536602